HİZMETLERİMİZ

 1. Parasal değeri 25.000 doların altındaki alacak, ticari anlaşmazlık ve şikayetler.
  Ontario Eyaleti, Hukuk Sisteminin daha hızlı işlemesi amacı ile parasal değeri 25 Bin doların altında olan anlaşmazlıkların çözümü için Küçük Dava Mahkelerini (Small Claims Court-SCC) kurmuştur. Bu mahkemelerin başvuru ücretleri diğer mahkemelere nazaran oldukça düşüktür ve davaların 6 ay içerisinde sonuçlandırılması hedeflenir. Bu mahkemeler de prosedürler basitleştirilmiştir. Tarafların hakim karşısına çıkmadan sorunlarını çözmeleri için bir araya gelmeleri mecburidir. Davaların önemli bir miktarı bu aşamada çözüme kavuşmaktadır. SCC'de paralegallar temsil görevi yapabilmektedir. 30 bin dolara kadar olan davalarda bir üst mahkemeye gitmenin mali yükü, yüksek avukatlık ücretleri ve 2 yılı aşan dava süreleri nedeni ile şikayetçi tarafların 3-5 bin dolardan vazgeçip davayı 25 bin dolar için SCC mahkemelerinde açtıkları sıklıkla görülmektedir. Detaylar için bizi arayın.
 2. Trafik Cezaları ve Eyalet Kanunlarının İhlali
  Trafik Mahkemelerinin yapısı herhangi bir ceza mahkemesinin yapısı ile aynıdır. Bazı cezalar sizin sabıka kaydı almanıza neden olabilir. Diğer cezalar ise araç sigortanızda yıllık yüzlerce, binlerce dolara varan artışlara neden olabilir. Her ceza kayıtlarda 3 yıl kalır. Aşırı hız, kırmızı ışıkta geçmek, dur işaretinde durmamak, yasak olan yerde dönüş yapmak gibi birçok ceza sigorta primlerinizi direk olarak etkiler. Bu cezaları ödemek suçu kabul etmektir ve bu kayıtlara geçer, Trafik cezası almanız halinde bize mutlaka danışın. Trafik kanunu haricinde belediyenin hayvan kontrol, gürültü, çöp tasviyesi konularındaki kanunları, eyaletin Çevre Koruma Kanunu, İşçi Sağlığı ve Güvenliği, Mülkiyete İzinsiz Giriş, Evcil Hayvan Sahiplerinin Yükümlülükleri Kanunları konularında da bize danışabilirsiniz.
 3. İşyeri Güvenliği ve Sigorta Kurulu - WSIB
  WSIB, Ontario işyerleri ve çalışanları için sigorta ve tazminat sağlayan bağımsız bir güvence kuruludur. Ontario'da işçi çalıştıran tüm işyerleri bu kurula kayıtlı olmak zorundadır. WSIB sağladığı sigorta güvencesi ile işyeri sahibini iş kazalarına karşı yükümlülükten korur, işçiye ve/veya ailesine meydana gelen kazanın bıraktığı hasarın derecelendirmesini yaparak buna denk gelen tazminatları öder. Bir iş kazasına mazur kalmanız veya işiniz nedeni ile hastalanmanız, sakatlanmanız halinde WSIB'ye başvurarak kazanın işyerinde olduğunu veya işiniz nedeni ile hasta olduğunuzu beyan etmeniz. WSIB davaları oldukça karmaşık olabilmektedir. WSIB başvurularınız WSIB'den 2016'da emekli olan Hakim danışmanımız tarafından tek tek incelenmekte ve tüm süreç kendisi tarafından takip edilmektedir.
 4. Kiracı / Ev Sahibi Anlaşmazlıkları
  Kiracılar ve Ev Sahipleri arasındaki anlaşmazlıklar dünyanın heryerinde olduğu gibi burada da olmakta. Hatta bu konuya o kadar önem verilmiş ki ayrı bir kanunu (RTA, 2006) ve ayrı bir Mahkemesi (LTB) var. Kanada'ya yeni gelenlerin çoğu bu kanuna tabi olan binalarda kiracı olarak başlar yeni hayatlarına. Bizim kiracı / ev sahibi ilişkisinden anladığımızdan farklı bir ilişki var Kanada'da. "Ev sahibi istediği zaman kapıyı açıp giriyor daireme, asansör çalışmıyor, evi böcek bastı, her yer dökülüyor ev sahibi birşey yapmıyor, ev sahibi bizi çıkarmak istiyor, komşular çok rahatsızlık veriyor, ev sahibi birşey yapmıyor!" gibi şikayetleri sıklıkla duyarız burada. Rahatsız olduğunuz her konuda bize danışarak haklarınızı ve neler yapılabileceğini öğrenebilirsiniz.
 5. Yeminli İfade Alımı, Yeminli Belge Tasdiki, Noterli Evrakların Uluslararası Gerçerlilik Tasdikleri
  Yeminl ifade belgesinin tasdiki (Commissioning of affidavit) göçmenlik başvurularında sunulan belgelerde, okul kayıtlarında, işe girişte işverene sunulan belgelerde istenebilmektedir. Kanada'dan alınan bir resmi evrağın Türkiye'de resmi makamlar ve mahkemelerce geçerli kabul edilmesi için alınması gereken bir dizi onay vardır. Bu Kanada'nın Apostil anlaşmasına taraf olmaması nedeni ile biraz meşakatli bir işlemdir. Evrağın 3 farklı yerdeki 3 ayrı makam tarafından onaylanması ile gerçekleştirilir. Örneğin, boşanma işlemlerinde Kanada'da sonuçlanan boşanmanın Türkiye'de tanınması için açılan davalarda bu onayı almamış boşanma sertifikalarının mahkemelerce kabulü mümkün olmamaktadır. Evraklarınızın nüshasının ilgili kurumlardan alınması, gerekli tasdiklerin yapılması, tercümesi ve ilgili kuruma teslimi konusunda hizmet almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
 6. İnsan Hakları Komisyonu ve İltica Talepleri
  Ontario İnsan Hakları Komisyonu kararları, özel olarak belirtilen bazı durumlar haricinde diğer mahkemelerin kararlarını hükümsüz kılar. İnsan hakları ihlalleri en olağan sayılan durumlarla ilişkilendirilebilmektedir. Bir polisin sizi durdurmak, ceza yazmak için uyguladığı işlemlerde, iş yerinde sizin yöneticilerle olan ilişkilerinizde, doktorunuzun, kamu görevlilerin sizinle olan ilişkilerinde sıklıkla insan hakları ihlalleri ile karşılaşılmaktadır. Hamilelik nedeniyle işten çıkartılılmak medyaya yansıyan en yaygın insan hakları ihlallerindendir. Herhangi bir şekilde ayrımcılığa maruz kaldığınızı, haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz. İltica taleplerinin çok hassas bir konu olması nedeni ile bu konuda bilgi almak isteyenlere randevu ile sadece telefonda veya yüz yüze bilgi vermekteyiz. "Sizi Kanada'ya getiremeyiz!", sadece hukuki prosedür ve başvuru hakkında bilgi verebiliriz. Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.
Sabıka Kayıtlarının Askıya Alınması / Silinmesi

Kanada'da sabıka kaydınızın bulunması ayağınıza vurulmuş bir pranga gibidir. 

Kanada kanunları Sabıka Kayıtlarının askıya alınması/ silinmesi konusundaki yetkiyi Parole Board of Canada'ya vermektedir. Kurula başvurabilmeniz için sabıka kaydınızın türü ile ilişkili olan sürenin geçmesi zorunludur. Hapis cezası ertelenen, şartlı geriye bırakılan suçlarda 1 ile 3 yıl, hafif ceza (6 aydan az) gerektiren suçlarda 5 yıl, ağır ceza gerektiren (6 ay ve üstü) suçlarda cezananın tamamlanmasından 10 yıl sonra bu kurula başvurarak kaydın askıya alınması talep edilebilmektedir. Yeterlilik, başvurunun hazırlanması ve dikkat edilecek hususlar konusunda bize danışabilirsiniz.